Φέτος, η Eurovision, η (συζητήσιμη) μουσική διοργάνωση, έχει και τοπικό ενδιαφέρον. Η Ελλάδα με την Amanda Tenfjord ή Αμάντα Γεωργιάδη που κατάγεται από τα Γιάννενα «παίζει» απόψε 10 Μαΐου στον 1ο ημιτελικό, με άλλες 16 χώρες. Η Ελλάδα θα εμφανιστεί στη 15η θέση. Ψηφίζουν και οι 17 χώρες του ημιτελικού και μαζί μ’ αυτές η Γαλλία και η διοργανώτρια Ιταλία.
Η ελληνική συμμετοχή είναι ψηλά στις προβλέψεις. Εάν είστε στο κοινό που συμμετέχει στη διαδικασία, εδώ μπορείτε να βρείτε τον τρόπο ψηφοφορίας.