Ανοιχτό κάλεσμα σε συνάντηση στο Μεγάλο Πάπιγκο απευθύνει η περιβαλλοντική οργάνωση «Καλλιστώ» για την Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου, στις 11 το πρωί.
Η συνάντηση θα γίνει υπαίθρια, στον Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου, νότια του οποίου συνεχίζεται η δόμηση κτιρίων κατοικίας. Η «Καλλιστώ», όπως και άλλες περιβαλλοντικές οργανώσεις, επιμένουν ότι η δόμηση των εν λόγω κτιρίων, η οποία γίνεται από εφοπλιστική οικογένεια, γίνεται εκτός του παραδοσιακού οικισμού και εντός του πυρήνα Βίκου του εθνικού πάρκου Βόρειας Πίνδου. Μάλιστα, εκκρεμεί στο Συμβούλιο της Επικρατείας η εκδίκαση προσφυγής οργανώσεων.
Στο κάλεσμά της, που απευθύνεται σε κάθε ενδιαφερόμενο πολίτη, φορέα και ΜΜΕ, αναφέρεται ότι θα γίνει ενημέρωση και συζήτηση σχετικά με τις πτυχές της υπόθεσης.