Την προσεχή Δευτέρα 27/6, στις 2 το μεσημέρι, το περιφερειακό συμβούλιο επιστρέφει στις δια ζώσης συνεδριάσεις, μετά από πολύ καιρό και πολλή κριτική για την τακτική που ακολούθησε η περιφερειακή αρχή, επιμένοντας στις εξ αποστάσεως συνεδριάσεις.
Η ημερήσια διάταξη έχει πέντε θέματα.
Λίγο νωρίτερα, την ίδια μέρα στις 11 το πρωί, στον ίδιο χώρο, συνεδριάζει η Επιτροπή Περιβάλλοντος Χωρικού Σχεδιασμού και Ανάπτυξης.