Στην αναβολή της εκδήλωσης «Πρόμαχοι της Απελευθέρωσης των Ιωαννίνων», η οποία ήταν προγραμματισμένη για τις 19 Φεβρουαρίου, προχώρησε ο πολιτιστικός σύλλογος «Ο Πλάτανος» λόγω πένθους. «Ο Μωυσής Ελισάφ, εκτός από πρώτος Εβραίος Δήμαρχος στην Ελλάδα, υπήρξε επιστήμονας παγκοσμίου αναγνώρισης, ο οποίος τίμησε τα Γιάννενα. Εκφράζουμε στην οικογένειά του, τα πλέον θερμά μας συλλυπητήρια» τονίζεται.
Η ημερομηνία πραγματοποίησης της εν λόγω εκδήλωσης θα ανακοινωθεί σύντομα.