Εικόνα του άρθρου Οι νικητές του Νυχτερινού Ημιμαραθώνιου
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ: Κύριος Τύπος
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 08/05/2018, 20:10
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Περισσότεροι από 1000 αθλητές συμμετείχαν στον 3ο Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Ιωαννίνων και τον αγώνα 5km, σύμφωνα με ανακοίνωση της διοργάνωσης.

Η εκκίνηση του αγώνα της 5ης Μαΐου έγινε από τον περιφερειάρχη Ηπείρου Αλέκο Καχριμάνη. Νικητής του 3ου Νυχτερινού Ημιμαραθωνίου Ιωαννίνων ήταν ο Θανάσης Μπαρμπαγιάννης, ο οποίος κατέχει πλέον το ρεκόρ διαδρομής, καθώς πέτυχε μια επίδοση σε 1:12:10. Δεύτερος τερμάτισε ο Βασίλης Τσώλης με χρόνο 1:18:12 και τρίτος ο Αλέξανδρος Ράπτης με χρόνο 1:20:34.

Πολύ δυνατές ήταν όμως και οι γυναίκες που έτρεξαν στη διαδρομή. Πρώτη τερμάτισε η Δήμητρα Τζαλοκώστα με χρόνο 1:37:53, δεύτερη η Νικολέτα Τζαβάρα σε 1:38:28 και τρίτη η Λαμπρινή Ντούτση με χρόνο 1:42:44.

Όσον αφορά το «πεντάρι», νικητής του ήταν ο Δημήτρης Αυγήτας ο οποίος τερμάτισε σε 0:17:00. Δεύτερος, σε απόσταση αναπνοής, τερμάτισε ο Βασίλης Τσιρώνης σε 0:17:03 αφήνοντας πίσω του τον Βαγγέλη Μουρτζιάπη ο οποίος τερμάτισε 3ος με ελάχιστη διαφορά και χρόνο 0:17:06.

Στην κατηγορία των γυναικών, 1η τερμάτισε η Δήμητρα Ανδρούτσου σε 0:20:39, 2η ήταν η Στυλιανή Λεονιδάκη με χρόνο 0:23:12 και 3η τερμάτισε η Ευαγγελία Ζήση σε 0:23:31.