O Δήμος Ιωαννιτών πήρε μέρος στο συνέδριο 100 Intelligent Cities Challenge, στη Βαρκελώνη, περισσότερο ως ακροατής και συνομιλητής.
Το θέμα του συνεδρίου ήταν βασικά οι τοπικές «πράσινες συμφωνίες» (Local Green Deals), με παρουσίαση καλών πρακτικών από διάφορους οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης.
Πόλεις όπως το Λέβεν, η Βαρκελώνη, το Άμστερνταμ, παρουσίασαν παραδείγματα πάνω σε διάφορα ζητήματα (big data και αξιοποίησή τους, κυκλική οικονομία, ψηφιακή οικονομία, «ψηφιακή ηθική», χρηματοδοτήσεις κ.λπ.), των οποίων το στάδιο στα Γιάννενα βρίσκεται από «βρεφικό» έως ανύπαρκτο.
Ο Δήμος Ιωαννιτών συνεχίζει να μη διεκδικεί «ψηφιακές» δάφνες, όντας λίγο πιο πάνω από άλλους ΟΤΑ της Ηπείρου, σε έρευνες όπως του Παρατηρητηρίου Περιφερειακών Πολιτικών.
Επίσης, αρκετές εισηγήσεις έκαναν στελέχη της ΕΕ, σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο η ένωση μπορεί να στηρίξει πρακτικές και πολιτικές.