Το Καλλιτεχνικό Σωματείο Εξαύδα συνεχίζει τις κινηματογραφικές προβολές με μια νέα ενότητα ταινιών και τίτλο «Ιστορίες ενηλικίωσης», στην οδό Κουντουριώτη 31, στις 20.15, 24-25 Νοεμβρίου (οικονομική ενίσχυση 2 ευρώ).
Πρώτη σε αυτή τη σειρά, είναι το «Μεγαλώνοντας» (Boyhood) του Ρίτσαρντ Λινκλέιτερ, που θεωρείται μια από τις καλύτερες ταινίες των τελευταίων ετών.
Ο μικρός Μέισον μπαίνει στην εφηβεία, πρώτες τάξεις στο γυμνάσιο, πρώτες παρέες, πρώτο κορίτσι, πρώτο φιλί, πρώτος χωρισμός, πρώτη πίκρα. Η φωτογραφική του μηχανή γίνεται η προέκταση του εαυτού του, βρίσκει το κάλεσμά του, τη φωνή του, πειραματίζεται και αλλάζει. Μεγαλώνει.
Οι υπόλοιπες ταινίες του αφιερώματος, είναι οι εξής:
- ΚΥΡ 01/12-ΔΕΥΤ 02/12 Τα πλεονεκτήματα του να είσαι στο περιθώριο
- ΚΥΡ 08/12-ΔΕΥΤ 09/12 Στάσου πλάι μου
- ΚΥΡ 15/12-ΔΕΥΤ 16/12 Lady bird
- ΚΥΡ 22/12-ΔΕΥΤ 23/12 Juno