Την ταινία του Τζιμ Τζάρμους «Ο νεκρός (Deadman)» προβάλλει η Κινηματογραφική Ομάδα του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, σε συνεργασία με το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Ιωαννιτών, την Τρίτη 21 Μαΐου, στις 21:30, στον πολιτιστικό πολυχώρο «Δημήτρης Χατζής», στα παλιά σφαγεία.
«Ο νεκρός», μία από τις καλύτερες ταινίες του Τζάρμους, είναι ένα παράδοξο γουέστερν που αναζητά τη χαμένη Αμερική. Στον πρωταγωνιστικό ρόλο ο Τζόνι Ντεπ, σε μία από τις καλύτερες κινηματογραφικές στιγμές του.