Στο ανανεωμένο κολυμβητήριο της Λιμνοπούλας έγιναν το τριήμερο που πέρασε οι Χειμερινοί Αγώνες Τεχνικής Κολύμβησης. Σύμφωνα με τη διοίκηση του ΠΕΑΚΙ, «μετά από 17 ολόκληρα χρόνια η Κολυμβητική Ομοσπονδία σε συνεργασία με τον Κολυμβητικό Όμιλο Ιωαννινων διοργάνωσε επισήμους αγώνες στο κολυμβητήριο των Ιωαννίνων». Στους αγώνες πήραν μέρος 25 σωματεία από τη Βόρεια Ελλάδα και 280 αθλητές-αθλήτριες. «Οι παρεμβάσεις δεν θα σταματήσουν, ούτε στο κολυμβητήριο, ούτε στις υπόλοιπες εγκαταστάσεις ευθύνης της. Σύντομα, αναμένεται ο καινούργιος πίνακας αποτελεσμάτων, νέας τεχνολογίας. Η ΕΔ θα συνεχίσει να συμβάλλει με τις συνεχείς βελτιώσεις στην καλύτερη διεκδίκηση πανελληνίων πρωταθλημάτων κολύμβησης, σε συνεργασία με τους συλλόγους, για τα την πόλη των Ιωαννίνων» αναφέρει μεταξύ άλλων η διοίκηση.
Στους αγώνες πήραν μέρος 25 σωματεία από Θεσσαλονίκη, Βόλο, Πτολεμαΐδα, Λάρισα, Σέρρες, Αλεξανδρούπολη, Καρδίτσα, Τρίκαλα και Γιάννενα, 280 αθλητές (154 αγόρια-126 κορίτσια). Επτά αθλητές-αθλήτριες έπιασαν τα όρια για το πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης νέων - νεανίδων που θα γίνει στην Κωνσταντινούπολη. Τέλος, η γιαννιώτικη κολύμβηση μέτρησε και ένα πανελλήνιο ρεκόρ στα 100μ με διπλά πέδιλα στη κατηγορία των Παμπαίδων Β’.