Το ανοιχτό θέμα της εστίασης και των όρων επαναλειτουργίας της, συζήτησαν ο αντιδήμαρχος Οικονομικών του Δήμου Ιωαννιτών Φώτης Βάββας και ο πρόεδρος του σωματείου Καφέ Μπαρ, Εστιατόρων και συναφών επαγγελμάτων Ιωαννίνων «Παμβώτις» Χρήστος Τάτσης.
Διαβάστε επίσης: «Άδειες καρέκλες» και στα Γιάννενα
|
Στην ανακοίνωσή του ο Δήμος αναφέρει ότι «ο κλάδος δέχθηκε βαρύ πλήγμα στο διάστημα της υγειονομικής κρίσης ενώ τελεί εν αναμονή της επαναλειτουργίας».
Ο κ. Βάββας είπε στη συνάντηση, ότι «πρόθεση της δημοτικής αρχής είναι να στηρίξει την τοπική επιχειρηματικότητα».
Ο τρόπος θα είναι, μεταξύ άλλων, η παραχώρηση κοινόχρηστων χώρων χωρίς οικονομική επιβάρυνση, ενώ θα εξεταστεί η δυνατότητα μείωσης τελών για τους υφιστάμενους χώρους και ο τρόπος με τον οποίο θα εφαρμοστεί.
Ο κ. Βάββας τόνισε ότι μόλις ο Δήμος είναι έτοιμος, θα γίνει νέα συνάντηση με το σωματείο, πριν έρθουν οι προτάσεις προς ψήφιση στο δημοτικό συμβούλιο.