Για δύο εβδομάδες το Ζαγόρι μετατρέπεται σε ένα μεγάλο κινηματογραφικό εργαστήρι. Συγκεκριμένα, το φετινό εργαστήρι ντοκιμαντέρ ξεκινάει εκτάκτως τη Δευτέρα. Από τα δυνατά σημεία της φετινής διοργάνωσης είναι η «Πιο μεγάλη δύναμη», η πρώτη ταινία που γυρίστηκε ποτέ στα Ζαγοροχώρια, το 1961 από τον Ροβήρο Μανθούλη. Θα προβληθεί στις 16 Ιουλίου, 9:00μμ στα Κάτω Πεδινά.
Από την Τρίτη 12 ως την Παρασκευή 15 Ιουλίου ο Πέτρος Σεβαστίκογλου θα διδάξει σε εργαστήριο υποκριτικής κινηματογράφου για ηθοποιούς αλλά και σκηνοθέτες. Το πρόγραμμα μπορείτε να το δείτε εδώ