Περισσότερους μαθητές από πέρσι έχει το Γυμνάσιο Ελεούσας. Την ίδια στιγμή, το νηπιαγωγείο στον Βουτσαρά ξεκίνησε την επαναλειτουργία του. Μια διαφορετική εικόνα στον Δήμο Ζίτσας, σε σύγκριση με άλλους δήμους, όπως ο Δήμος Ζαγορίου.
«Τα γεγονότα αυτά επιβεβαιώνουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις επισημάνσεις του Εθνικού Μετσόβειου Πολυτεχνείου πως ο Δήμος Ζίτσας είναι ένας δήμος με δυναμική και προοπτικές. Βέβαια, τα παραπάνω μας γεμίζουν με αισιοδοξία και ταυτόχρονα με περισσότερες ευθύνες για να ανταποκριθούμε στις διαρκώς αυξανόμενες ανάγκες» ανέφερε ο δήμαρχος Ζίτσας Μιχάλης Πλιάκος κατά τον αγιασμό που έγινε στο Γυμνάσιο Ελεούσας.