Οι Ορίζοντες Ηπείρου δηλώνουν ότι η παρουσία του περιφερειακού συμβούλου της πλειοψηφίας Οδυσσέα Πότση, σε οποιαδήποτε εκδήλωση, «επιβάλλει πολιτισμένη αποχώρηση όλων».
Αντιπροσωπεία της παράταξης παραβρέθηκε στην «Λωζάνη 1923 - 2023: 100 χρόνια από τη Σύμβαση Ανταλλαγής και τη Συνθήκη Ειρήνης» που έγινε χτες 24/7, ωστόσο αποχώρησε ως ένδειξη διαμαρτυρίας κατά την αναφορά και το καλωσόρισμα που έγινε στον κ. Πότση.
Αιτία είναι η εις βάρος του καταγγελία για σεξουαλική παρενόχληση.
Η παράταξη σημειώνει ότι «ιδιαίτερα αρνητική εντύπωση προκάλεσε η παρουσία και η απόλυτη σιωπή της αντιπεριφερειάρχη Αγνής Νάκου».
Δηλώνουν τέλος ότι «σε κάθε εκδήλωση στην οποία παραβρίσκεται και ο καταγγελλόμενος για σεξουαλική παρενόχληση Οδυσσέας Πότσης , οι Ορίζοντες Ηπείρου θα αποχωρούν ως ένδειξη διαμαρτυρίας.
Καλούμε και τους συμπολίτες μας να μη σιωπούν και σε κάθε εκδήλωση στην οποία παραβρίσκεται ο καταγγελλόμενος να αποχωρούν ειρηνικά ως ένδειξη διαμαρτυρίας».