Η οδός Σμύρνης άλλαξε σε πεζόδρομο ήπιας κυκλοφορίας.
Αρχικά σε αυτό προστέθηκε και «πάρκινγκ στο πλάι», καθώς η σαρωτική παρέμβαση σε κεντρικούς δρόμους των Ιωαννίνων, δεν προέβλεψε μια σειρά πράγματα: πάρκινγκ και θέσεις κάδων, για παράδειγμα, σε πυκνοκατοικημένους δρόμους.
Έτσι, ο δρόμος τον περασμένο Μάρτιο παρουσίαζε την εξής εικόνα:
Τελικά, τοποθετήθηκαν και τα κολωνάκια εκατέρωθεν του δρόμου και τα οχήματα έφυγαν εντελώς (κεντρική φωτό)
Χωρίς να αμφισβητείται η αναβάθμιση της ποιότητας ζωής στην περιοχή, το θέμα της πλήρους απουσίας χώρων στάθμευσης (όχι ιδιωτικών…), παραμένει φλέγον στο κέντρο των Ιωαννίνων.
Τα αυτοκίνητα των κατοίκων του κέντρου μετατοπίζονται χύδην προς την οδό Δομπόλη και την ευρύτερη περιοχή, η οποία πλέον γεμίζει σταθερά και καθημερινά, σε δρόμους που μέχρι τώρα, ήταν σχεδόν έρημοι.