Την παράσταση θεάτρου κούκλας «Ο μωβ κούκος» παρουσιάζουν το ΔΗΠΕΘΕ Ιωαννίνων και το εργαστήρι τέχνης και εκπαίδευσης «Ο Βυσσινόκηπος» την Τετάρτη 2 Σεπτεμβρίου, στις 20:00, στον αύλειο χώρο του αρχοντικού Πυρσινέλλα.
Η είσοδος είναι ελεύθερη και η χρήση μάσκας για όλους άνω των 3 ετών είναι υποχρεωτική. Τα παιδιά πρέπει να συνοδεύονται από ενήλικες, ενώ απαγορεύονται οι όρθιοι θεατές.
Την παράσταση «Ο Μωβ Κούκος» σκηνοθετεί η Εβίτα Αγγέλη.
Οι υπόλοιποι συντελεστές είναι:
Επιμέλεια κειμένου: Γιάννα Νότη
Μουσική σύνθεση: Ειρήνη Αγγέλη, Santiago Noriega
Σκηνικά: Μάλα Αργυροπούλου
Ειδικές κατασκευές & κουστούμια: Βυσσινόκηπος
Παίζουν: Εβίτα Αγγέλη-Γιάννα Νότη
Φώτα και ήχος: Θοδωρής Τσώλης.
Λίγα λόγια για το έργο: Ο Τζίμης, ο μωβ κούκος, έχει χτίσει τη φωλιά του πάνω από το σπίτι του παππού. Ο παππούς είναι ξεχασιάρης, όμως πάντα θυμάται να διαβάσει την εφημερίδα του και να ταΐσει τον Τζίμη.
Ένα πρωινό ο παππούς βρίσκει τη φωλιά γκρεμισμένη. Ο Τζίμης άφαντος. Ο Λαγουδένιος τον ψάχνει παντού... Μετά από ένα δύσκολο ταξίδι ο Τζίμης βρίσκει αγάπη και φιλοξενία σε ένα άλλο μέρος, το Μπουφοχώρι.
Στην παράσταση παίζουν 7 κούκλες (άμεσου χειρισμού, muppet, σώματος, μαρότες και γαντόκουκλες). Διάρκεια: 50’. Κατάλληλη για παιδιά από 3 ετών.
Παράλληλα, στις 3 και 4 Σεπτεμβρίου, το ΔΗΠΕΘΕ και ο «Βυσσινόκηπος», θα πραγματοποιήσουν ένα εργαστήρι κατασκευής κούκλας με θέμα: «Μια κούκλα στην τσάντα μου».
Το εργαστήρι θα γίνει στον 4ο όροφο του «Καμπερείου» Ιδρύματος. Ώρες εργαστηρίου: 18.00-20.00.Για παιδιά από 7 ετών και πάνω.
Πληροφορίες-δηλώσεις συμμετοχής (απαραίτητη): 6977-238367.