Η βουλευτής Ιωαννίνων της ΝΔ Μαρία Κεφάλα έκανε «μια σημαντική παρέμβαση στο υπουργείο Πολιτισμού για τους Σαρακατσαναίους», όπως αναφέρει η ίδια. Ζήτησε από το υπουργείο Πολιτισμού να ενταχθεί το Αντάμωμα Σαρακατσαναίων Ηπείρου στο Εθνικό Ευρετήριο της Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς.
Βέβαια, η ένταξη ενός άυλου πολιτιστικού στοιχείου στο Εθνικό Ευρετήριο δεν είναι απλά μια υπουργική απόφαση. Προϋποθέτει μια εκτεταμένη και αναλυτική δουλειά από τους ίδιους τους φορείς-εκπροσώπους του πολιτιστικού στοιχείου με τεκμήρια, βιβλιογραφία κ.λπ. Η κα Κεφάλα κατέθεσε πάντως την πρότασή της για ένταξη του ανταμώματος Σαρακατσαναίων στην Αδελφότητα Σαρακατσαναίων Ηπείρου. Σύμφωνα με την ανακοίνωσή της, η «πρόταση έγινε δεκτή με ικανοποίηση από την Αδελφότητα»…