Οι Valia Calda είναι μια μπάντα που έχει έδρα το Λονδίνο, αλλά η «σκούφια» της κρατάει από τα Γιάννενα.
Οι Νίκος και Θοδωρής Ζιάρκας που είναι ο βασικός κορμός, κατάγονται από τα Γιάννενα και η μουσική που παίζουν οι VC είναι ένα (ωραίο) fusion που κυμαίνεται από την ψυχεδελική τζαζ μέχρι τις ηπειρώτικες κλίμακες, στα οποία ωστόσο ούτε το πανκ, ούτε ο αυτοσχεδιασμός είναι ξένα.
Αυτή την Παρασκευή 26 Μαΐου, οι Valia Calda επανέρχονται στη δισκογραφία με το Homeland. Και για να μην υπάρχει αμφιβολία για το πού βρίσκεται αυτή η homeland, το πρώτο κομμάτι λέγεται «Κουτσελιό».
Ήδη, το Stalker, το δεύτερο κομμάτι του δίσκου κάνει ποικίλο θόρυβο και προμηνύει ένα πολύ καλό άλμπουμ.