Η ένταση στο Άλσος συνεχίζεται. Χτες, Σάββατο βράδυ, αυτή τη φορά οι ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις (κυρίως μοτοσικλετιστές, αλλά και ΜΑΤ, καθώς και Ασφάλεια) μπήκανε στο πάρκο και δεν είχανε τόσο… διακριτική παρουσία όπως την προηγούμενη φορά. Επίσης, έκαναν εξακριβώσεις στοιχείων κ.λπ.
Νωρίτερα το απόγευμα, είχε προηγηθεί πορεία στους δρόμους της περιοχής, κατά της αστυνομικής παρουσίας.
Το Άλσος έχει γίνει κατά ένα τρόπο «κοινωνικό κέντρο», κυρίως προς το τέλος της πανδημίας. Πριν από λίγο καιρό είχε αποκλειστεί για κάποιες ώρες από την αστυνομία. Ανακοίνωση με υπογραφή «κάτοικοι του άλσους» είχε καταφερθεί κατά των συγκεντρωμένων, χωρίς πάντως να υιοθετείται από το σύνολο των κατοίκων.
Επίσης, ο δήμαρχος Ιωαννίνων Μωυσής Ελισάφ σε δηλώσεις του, είχε κάνει έκκληση για αλληλοσεβασμό.
(φωτό από τη σελίδα Μένουμε Ενεργοί)