Και το δημοτικό συμβούλιο Ηγουμενίτσας, με ψήφισμά του (κατά πλειοψηφία η σχετική απόφαση), έρχεται να διαμαρτυρηθεί για το κλείσιμο του τελωνείου Μαυροματίου λόγω των κρουσμάτων στην Αλβανία.
Η Ηγουμενίτσα ζητά την επαναλειτουργία του τελωνείου με το σκεπτικό ότι το σφράγισμά του έχει επιπτώσεις στην οικονομία και την κοινωνία. «Την ίδια στιγμή πληθαίνουν τα ερωτηματικά για τους λόγους που ελήφθη η απόφαση του κλεισίματος, όταν στα άλλα τελωνεία Κακαβιάς και Κρυσταλλοπηγής η διέλευση γίνεται απρόσκοπτα και χωρίς υγειονομικούς ελέγχους» τονίζει.
Ο Δήμος λοιπόν διεκδικεί την επαναλειτουργία του τελωνείου Μαυροματίου με την ταυτόχρονη παρουσία κλιμακίων του ΕΟΔΥ που θα εκτελούν τους ενδεδειγμένους ελέγχους για τη παρεμπόδιση της μετάδοσης του κορονοϊού.