Η φωτιά στη Βάλια Κάλντα έχει οριακά περάσει πλέον τα διοικητικά σύνορα του νομού Ιωαννίνων, σύμφωνα με το FIRM και την αποτύπωση της εξέλιξης της πυρκαγιάς, τα τελευταία 24ωρα.
Η φωτιά καίει χαμηλή βλάστηση, σε βραχώδη και δύσβατη περιοχή. Επιχειρούν εναέρια μέσα-προχτές ένα Mi8, ενώ το μεσημέρι της Τρίτης ξεκίνησε ρίψεις το ελικόπτερο Έρικσον.
Επιχειρούν επισης 21 πυροσβέστες με 2 ομάδες πεζοπόρων τμημάτων, 3 οχήματα.