Ένας Γιαννιώτης, ο Νίκος Μπούκας, ερασιτέχνης φωτογράφος πουλιών και άγριας φύσης αλλά και ένας από τους ανθρώπους που απαρτίζουν την Plegadis, πέτυχε μια σημαντική διάκριση στον διεθνή διαγωνισμό φωτογραφίας «Bird Photographer of the Year 2018». Ο διαγωνισμός έχει οκτώ κατηγορίες. Ο Νίκος Μπούκας πήρε το πρώτο βραβείο στην κατηγορία «Garden and Urban Birds», απαθανατίζοντας έναν κοκκινολαίμη σε αγροτικό τοπίο.