Την ταινία του Εντουάρ Μολιναρό «Όσκαρ» (1968) με τον Λουί ντε Φινές προβάλλουν το Πνευματικό Κέντρο και το ΔΗΠΕΘΙ την Πέμπτη 14 Ιουλίου, στις 21:30, στον αύλειο χώρο του αρχοντικού Πυρσινέλλα, με ελεύθερη είσοδο.
Στην Ελλάδα, η ταινία είχε προβληθεί με τον τίτλο «Εγώ, 2 Γυναίκες, 3 Βαλίτσες».
Υπόθεση: Ο Λουί ντε Φυνές υποδύεται έναν βιομήχανο ονόματι Μπαρνιέ, ο οποίος μέσα σε μια μέρα ανακαλύπτει ότι η κόρη του είναι έγκυος, τον έχει ληστέψει ένας υπάλληλός του αλλά οι συμφορές του δεν σταματούν εκεί.
Ο Μπαρνιέ προσπαθεί να πείσει τον μασέρ του να παντρευτεί την κόρη του Κολέτ, υποσχόμενος να του δώσει μία βαλίτσα γεμάτη κοσμήματα ως γαμήλιο δώρο…