Η Συνεταιριστική Τράπεζα Ηπείρου έχει λάβει πάνω από 800 αιτήσεις, από τοπικές επιχειρήσεις, στο πλαίσιο των προγραμμάτων επιδοτούμενων κεφαλαίων κίνησης της Ελληνικής Αναπτυξιακής Τράπεζας.
Στην ανακοίνωσή της, η τράπεζα αναφέρει ότι «σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα από την ανακοίνωση του προγράμματος ‘Ταμείο Επιχειρηματικότητας ΤΕΠΙΧ ΙΙ’ και την εκδήλωση ενδιαφέροντος 488 πελατών της, η Τράπεζα ενέκρινε τη χορήγηση επιδοτούμενων δανείων κεφαλαίων κίνησης ύψους 6,87 εκατ. ευρώ» και ότι για το πρόγραμμα «Ταμείο Εγγυοδοσίας Επιχειρήσεων COVID-19» η τράπεζα έχει δεχθεί πάνω από 320 αιτήματα επιχειρήσεων που αντιστοιχούν σε δάνεια ύψους 40 εκατ. ευρώ και τα οποία βρίσκονται σε διαδικασία αξιολόγησης.