Ο ισχυρός σεισμός μεγέθους 5 Ρίχτερ που σημειώθηκε στις 4.26 το πρωί της Τρίτης, στη θαλάσσια περιοχή 16 χλμ δυτικά της Πρέβεζας, αφενός τρόμαξε τους κατοίκους, αφετέρου προκάλεσε και υλικές ζημιές.
Καταρχάς, ο σεισμός είχε αρκετή διάρκεια, ενώ για περίπου τέσσερα λεπτά προκλήθηκε γενική διακοπή ρεύματος. Αρκετές περιοχές έμειναν χωρίς ηλεκτρικό λόγω ζημιών στο δίκτυο ηλεκτροδότησης οι οποίες σταδιακά αποκαθίστανται.
Κλιμάκια του δήμου Πρέβεζας ξεκίνησαν τους ελέγχους από νωρίς το πρωί, πρώτα από τα σχολεία, ενώ έχουν σημειωθεί κάποιες ζημιές σε παλιές κατοικίες και ρωγμές σε σπίτια. Δεν έχουν αναφερθεί τραυματισμοί.
Ο Δήμος Πρέβεζας έχει δώσει τηλέφωνα για αναφορές προβλημάτων: είναι 2682360600 και 6944842969