Τη… συνηθισμένη του πια ανακοίνωση απαγόρευσης κάνει το Νοσοκομείο «Χατζηκώστα» Ιωαννίνων.
Η απαγόρευση παρουσίας συνοδών στο νοσοκομείο, λόγω του επιδημιολογικού φορτίου στην περιοχή, παίρνει νέα παράταση μέχρι τη 1 Μαρτίου.
Όπως σημειώνεται στη σχετική ανακοίνωση, σε εξαιρετικές περιπτώσεις και για βαρέως πάσχοντα ασθενή, θα γίνεται συνεννόηση με τον διευθυντή του εκάστοτε Ιατρικού Τμήματος που νοσηλεύεται για να επιτραπεί η παρουσία:
Ενός εμβολιασμένου συνοδού, ο οποίος υποχρεούται να προσκομίσει αρνητικό μοριακό έλεγχο (pcr) ή rapid test εντός 48 ωρών πριν την έλευσή του στο Νοσοκομείο
Ενός ανεμβολίαστου συνοδού, ο οποίος υποχρεούται να προσκομίσει αρνητικό μοριακό έλεγχο (pcr) εντός 48 ωρών πριν την έλευσή του στο Νοσοκομείο
Υπενθυμίζεται δε ότι παρέχεται η δυνατότητα διενέργειας rapid test στο προαύλιο χώρο του Νοσοκομείου, Δευτέρα έως Παρασκευή, 8:00-13:30 από τις μονάδες ΚΟΜΥ του ΕΟΔΥ.
Τέλος απαγορεύεται αυστηρά το επισκεπτήριο στα Ιατρικά Τμήματα του Νοσοκομείου.