Με τα λόγια του ίδιου του Σωτήρη Μανούση, από την ομιλία του στην απεργία της 8ης Δεκεμβρίου, τον αποχαιρετά το Εργατικό Κέντρο: «Συνάδελφοι, καμία απογοήτευση, κανένας εφησυχασμός. Δεν ταιριάζει στους εργάτες να περπατάνε με σκυμμένο το κεφάλι. Εμείς είμαστε η κινητήρια δύναμη της κοινωνίας, εμείς έχουμε και το δίκαιο και τη δύναμη να ανατρέψουμε την κατάσταση». Επίσης, συλλυπητήρια στέλνει και η ΑΝΤΑΡΣΥΑ Ιωαννίνων: «Μας χώριζαν πολιτικές και ιδεολογικές διάφορες για το πως μπορούμε να πολεμήσουμε και να υπερβούμε τον καπιταλισμό, ανοίγοντας τον δρόμο για μια παγκόσμια κομμουνιστική κοινωνία. Μας ένωνε το πάθος και ο αγώνας για να σταματήσουμε την καπιταλιστική παρακμή, για να πάρουν την υπόθεση στα χέρια τους οι λαοί και οι εργαζόμενοι» αναφέρει μεταξύ άλλων η ανακοίνωση. Η κηδεία θα γίνει Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου, στις 2:00 μ.μ. στο Ροδοτόπι.