Oikonomou pisoi Solarhub πίσω

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών 2023 ο Τσουρέκας

Εικόνα του άρθρου Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών 2023 ο Τσουρέκας
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 05/12/2021, 17:59

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Νικόλαου Τσουρέκα στο Πρωτάθλημα του IBU CUPs διάθλου που ολοκληρώθηκε στην Sjusjoen της Νορβηγίας. Ο Μετσοβίτης πρωταθλητής τερμάτισε 85ος στο αγώνισμα των 4,5 χλμ. με χρόνο 13:10.4, μία άστοχη βολή και πολύ καλή συγκομιδή βαθμών (137,10).

Η επίδοση του διαθλητή χιονοδρόμου ήταν η καλύτερη του φετινή και η δεύτερη καλύτερη του στο συγκεκριμένο θεσμό και του εξασφαλίζει την πρόκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών 2023.

Ο Απόστολος Αγγέλης δεν βρίσκεται στην καλύτερη αγωνιστική του κατάσταση και τα αποτελέσματα του ήταν μέτρια για το επίπεδο του. Καλύτερη επίδοση του η 87η θέση με 138,38 βαθμούς IBU στο αγώνισμα των 4,5 χλμ.

Τέλος οι Αλέξης Βάνιας και Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου με τις επιδόσεις του έδειξαν ότι, ακόμη, δεν έτοιμοι για αυτό το επίπεδο αγώνων. Καλύτερες επιδόσεις τους ήταν η 111η και η 94η θέσεις αντίστοιχα.

Διαφορετικοί δρόμοι

Σύμφωνα με την Ελληνική Ομοσπονδία Χειμερινών Αθλημάτων (ΕΟΧΑ), οι αθλητές θα ακολουθήσουν διαφορετικούς δρόμους τον Δεκέμβριο, με τον Απόστολο Αγγέλη να αγωνίζεται στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Hochfilzen της Αυστρίας (7-11/12) και στο IBU Cup 3 στο Obertilliach της Αυστρίας (11-20/12), μαζί με τον Νίκο Τσουρέκα.

Ο Αλέξης Βάνιας θα αγωνιστεί από τον Ιανούαριο στα ΙΒU Cup και η Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου θα λάβει μέρος στο JIC Πρωτάθλημα, που θα διεξαχθεί στο Μartello της Ιταλίας 8-18 Δεκεμβρίου.