«Σφυγμός» στη Νίκαια: 2-2 ο ΠΑΣ

Εικόνα του άρθρου «Σφυγμός» στη Νίκαια: 2-2 ο ΠΑΣ
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 23/10/2022, 21:00

To πρώτο ημίχρονο κύλησε για 40 περίπου λεπτά με τον ΠΑΣ σε ρόλο κομπάρσου και τον Ιωνικό να μην πιέζεται.

Οι επιθετικοί των γηπεδούχων απειλούσαν συχνά, ιδιαίτερα με τους Φαντιγκά-Λοβέρα. Ο δεύτερος έβαλε ένα ωραίο γκολ στο 27’, με απευθείας χαμηλό σουτ από την εκτέλεση κόρνερ του Άοσμαν. Ο Αθανασίου έπεσε στη γωνία, αλλά δεν πρόλαβε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήρθε η σειρά του Άοσμαν με απευθείας-ασύλληπτο- φάουλ να κάνει πιο δύσκολα τα πράγματα για τον ΠΑΣ.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημεία ζωής στο 38’, όταν ο Εραμούσπε που είναι ο πιο απειλητικός παίκτης του ΠΑΣ (παρότι μπακ…), έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Το β’ μέρος ξεκίνησε με ευκαιρία για τον Ιωνικό, όταν ο Αθανασίου έσωσε την παρτίδα, απέναντι στον Άοσμαν, μετά από ωραία προσπάθεια του Φαντιγκά.

Στο 55’ ο ΠΑΣ μείωσε με τον Εραμούσπε, τον άνθρωπο για όλες τις δουλειές. Ο Βαλεριάνος έκανε χέρι στην περιοχή, ο διαιτητής έδειξε τη βούλα και ο Εραμούσπε ευστόχησε: 2-1.

Στο 67’ ο Ιωνικός απείλησε ξανά με φάση διαρκείας στα καρέ του ΠΑΣ, που κατέληξε τελικά στα χέρια του Αθανασίου.

Ο ΠΑΣ ήταν καλύτερος στην επανάληψη και απείλησε με τον Κιάκο, ενώ στο 84’ ήρθε η ισοφάριση: πάλι πέναλτι ο Βαλεριάνος, πάλι εκτέλεση ο Εραμούσπε και 2-2.

Ο ΠΑΣ είχε την ευκαιρία να ανατρέψει το σκορ, όταν ο Μπάλαν δεν μπόρεσε να σκοράρει στις καθυστερήσεις.