Μια κάπως… εξεζητημένη είσοδο στα πολιτιστικά δρώμενα των Ιωαννίνων κάνει η πολυεθνική P&I, διοργανώνοντας μια συναυλία με ελεύθερη είσοδο στην κεντρική πλατεία της πόλης, στις 3 Σεπτεμβρίου στις 21.00 με τον Αντώνη Ρέμο και την Έλενα Παπαρίζου.
Όπως μας πληροφορεί το δελτίο Τύπου της εταιρίας, ο Αντώνης Ρέμος είναι ο «ο κορυφαίος Έλληνας ερμηνευτής, έρχεται στα Ιωάννινα, για μία μοναδική συναυλία, μία μοναδική βραδιά γεμάτη μουσική, τραγούδια, δυνατές ερμηνείες και συναίσθημα». Βέβαια, ο Ρέμος δεν υπήρξε ποτέ «κορυφαίος Έλληνας ερμηνευτής», είναι ωστόσο λαοφιλής.
Η εταιρία περιγράφει την Έλενα Παπαρίζου ως τη «μεγαλύτερη Ελληνίδα Pop Star», χαρακτηρισμός που είναι ίσως πιο κοντά στην πραγματικότητα.
Επίσης, στη συναυλία θα συμμετάσχουν οι Μελιsses, η μπάντα που η ανακοίνωση την περιγράφει ατυχώς ως «το Νο1 συγκρότημα της Ελλάδας».
Κάπως έτσι, η P&I Hellas προσπαθεί να αναπτύξει επαφή με το τοπικό πολιτιστικό γίγνεσθαι, με έναν κάπως… cheesy και πολύ συζητήσιμο τρόπο, με μια εμπορική βασικά κίνηση που ήταν παλιότερα της μόδας για μεγάλα εταιρικά σχήματα που ανοίγονταν εμπορικά σε νέες αγορές και έχει αντικατασταθεί τα τελευταία χρόνια από πιο «έμμεσες» εταιρικές πολιτικές.
Σε ό,τι αφορά το πολιτιστικό αποτύπωμα, δεν είναι αυτό που έλειπε από την περιοχή...