Ο χειμώνας ήρθε για τα καλά, οι χαμηλές θερμοκρασίες είναι καθημερινές πλέον και στα Γιάννενα (πράγματα λογικά για τέλη Νοεμβρίου), το πετρέλαιο είναι πανάκριβο (πράγμα εντελώς απαράδεκτο) και η αιθαλομίχλη κάνει ξανά την παρουσία της και φέτος.
Τα Γιάννενα είναι μια από τις πιο επιβαρυμένες πόλεις της Ελλάδας και οι μέσες τιμές του 24ωρου είναι σε υψηλά επίπεδα: 41,9 μg/m3 στο σταθμό μέτρησης στην Περιφέρεια Ηπείρου (σύστημα Panacea), που έφτασε και 104 μg/m3 χτες (20/11) στις 10 το βράδυ και ακόμα χειρότερα στον σταθμό Ανατολής; 46,4 μg/m3 μέσος όρος 24ωρου και 95,9 μg/m3 χτες τα μεσάνυχτα.
Οι μετρήσεις αφορούν τα μικροσωματίδα PM2,5, τα μικρότερα δηλαδή (και πιο επικίνδυνα για την υγεία) που μετριούνται στην ατμόσφαιρα. Η κλίμακα των τιμών είναι ικανοποιητική μέχρι τα 20 μg/m3 και μέτρια μέχρι τα 25. Από τα 50 και πάνω, η ποιότητα του αέρα είναι κακή…
Το πρόβλημα είναι εγνωσμένο, οι αρχές δεν κάνουν κάτι ιδιαίτερο, η κυβέρνηση δεν παρεμβαίνει αποφασιστικά για τη μείωση της τιμής του πετρελαίου θέρμανσης, οπότε το αποτέλεσμα είναι δυστυχώς το γνωστό: η επιβάρυνση της ατμόσφαιρας, με αποτελέσματα στην υγεία των πολιτών…