Εθελοντική αιμοδοσία σε συνεργασία με το Τμήμα Αιμοδοσίας του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ιωαννίνων, έχει προγραμματίσει η Επιτροπή Διοίκησης του Πανηπειρωτικού Εθνικού Αθλητικού Κέντρου Ιωαννίνων (ΠΕΑΚΙ) για το διήμερο 23-24 Απριλίου.
Η αιμοδοσία θα πραγματοποιηθεί στο κλειστό γυμναστήριο της Λιμνοπούλας την Παρασκευή 23 Απριλίου από τις 12 το μεσημέρι μέχρι τις 6 το απόγευμα και το Σάββατο 24 Απριλίου από τις 10 το πρωί μέχρι τις 3 το μεσημέρι.
Στην πρωτοβουλία αυτή αναφέρθηκαν σήμερα με δηλώσεις τους ο πρόεδρος της Επιτροπής Διοίκησης του ΠΕΑΚΙ Παντελής Κολόκας και η προϊσταμένη του Τμήματος Αιμοδοσίας του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ιωαννίνων, Ελευθερία Ζερβού.
Η κα Ζερβού μίλησε για τις τεράστιες ανάγκες που υπάρχουν για αίμα, καθώς η πανδημία έχει μειώσει τις αιμοδοτήσεις.
Από την πλευρά του, ο κ. Κολόκας τόνισε πως στο πλαίσιο της εθελοντικής αιμοδοσίας και με στόχο τη συγκέντρωση όσο το δυνατόν περισσότερων μονάδων αίματος, η Επιτροπή Διοίκησης απευθύνει έκκληση στα σωματεία και στους πολίτες. Πρόσθεσε ακόμη ότι η Επιτροπή Διοίκησης του ΠΕΑΚΙ, έχει λάβει όλα τα απαραίτητα υγειονομικά μέτρα, ενώ και ο χώρος στάθμευσης στην είσοδο 1 θα είναι ανοιχτός, προς διευκόλυνση των αιμοδοτών.