Το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων τιμά τη μνήμη του Μίκη Θεοδωράκη σε εκδήλωση που θα γίνει τη Δευτέρα 18 Οκτωβρίου, 20.00, στην αίθουσα τελετών «Γεώργιος Μυλωνάς», στο πανεπιστήμιο.
Την εκδήλωση θα ανοίξει ο πρύτανης Τριαντάφυλλος Αλμπάνης με χαιρετισμό του, καθώς και οι αντιπρύτανεις Μηνάς Πασχόπουλος και Σπύρος Γεωργάτος.
Κεντρικός ομιλητής θα είναι ο Κώστας Γουλιάμος, πρώην πρύτανης του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου και τακτικό μέλος της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Επιστημών και Τεχνών, με θέμα «Ερμηνεύοντας τον Μίκη Θεοδωράκη».
Την εκδήλωση θα πλαισιώσει μουσικά η Καμεράτα, ορχήστρα του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων με τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη. Διευθύνει ο κ. Γεώργιος Χλίτσιος.
Λόγω των μέτρων προστασίας της δημόσιας υγείας, είναι απαραίτητη η κράτηση θέσης στον παρακάτω σύνδεσμο: https://bit.ly/3lm8nXB
Η εκδήλωση θα μεταδοθεί σε απευθείας μετάδοση στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://diavlos.grnet.gr/event/e2033 την προγραμματισμένη ημέρα και ώρα.
Δεν απαιτείται οποιαδήποτε εγκατάσταση λογισμικού ή προηγούμενη εγγραφή.
Η είσοδος επιτρέπεται κατόπιν υποχρεωτικής επίδειξης κατά την είσοδο πιστοποιητικού εμβολιασμού ή πιστοποιητικού νόσησης τελευταίο εξαμήνου ή αποτελέσματος ελέγχου rapid test 48 ωρών, συνδυαστικά με επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου ή διπλώματος οδήγησης. Ανήλικοι από 4 έως 11 ετών δύναται να προσκομίζουν εναλλακτικά self-test 48 ωρών.