Ομιλία του καθηγητή Κοινωνικής Λαογραφίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων Βασίλη Νιτσιάκου διοργανώνει ο Πολιτιστικός Σύλλογος Βούρμπιανης σήμερα 16 Αυγούστου, στις 20:00, στο σχολαρχείο του χωριού.
Το θέμα της ομιλίας είναι: «Άνθρωπος, Κοινωνία και Περιβάλλον στη κοιλάδα του Σαραντάπορου κατά τη νεώτερη Ιστορία».
Ο κ. Νιτσιάκος θα μιλήσει για τη σχέση του ανθρώπου με το φυσικό περιβάλλον και θα δώσει ιδιαίτερη έμφαση στην κοιλάδα του Σαραντάπορου και στα χωριά της.