Δυναμικό ήταν το παρών της Ένωσης Υπαλλήλων Πυροσβεστικού Σώματος Περιφέρειας Ηπείρου στη μεγάλη πορεία των ενστόλων των Σωμάτων Ασφαλείας και των Ενόπλων Δυνάμεων στην 86η ΔΕΘ.
Η Ένωση της Περιφέρειας Ηπείρου υπενθυμίζει τα αιτήματα: αναγνώριση του επαγγέλματος ως επικίνδυνου και ανθυγιεινού, πρόσληψη προσωπικού και μονιμοποίηση των συμβασιούχων πυροσβεστών, αμοιβή υπερεργασίας και υπερωριών, αύξηση πιστώσεων για υλικοτεχνικό εξοπλισμό.
«Ο αγώνας θα συνεχιστεί όπως κάνουμε τόσο καιρό για τα δίκαια αιτήματα του έλληνα πυροσβέστη» σημειώνεται στην ανακοίνωση.