Λυκ πίσω

Οι νικητές του 4ου Νυχτερινού Ημιμαραθώνιου

Εικόνα του άρθρου Οι νικητές του 4ου Νυχτερινού Ημιμαραθώνιου
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 08/05/2019, 18:27

Ο Θανάσης Μπαρμπαγιάννης ήταν ο μεγάλος νικητής του 4ου Νυχτερινού Ημιμαραθώνιου Ιωαννίνων δίπλα στη λίμνη Παμβώτιδα, πετυχαίνοντας νέο ρεκόρ διαδρομής: 1:11’:36’’. Στον 4ο νυχτερινό ημιμαραθώνιο και στον αγώνα των 5χλμ, που έγιναν το Σάββατο, συμμετείχαν 1000 περίπου αθλητές. Η εκκίνηση του ημιμαραθώνιου έγινε από τον περιφερειάρχη Ηπείρου Αλέκο Καχριμάνη και τον δήμαρχο Ιωαννίνων Θωμά Μπέγκα.

Δεύτερος τερμάτισε ο Αινείας Γκίνης, με χρόνο 1:12’:09’’ και τρίτος ο Αλέξανδρος Τζουμάκας με χρόνο 1:15’:11’’.

Πολύ δυνατή ήταν και η συμμετοχή των γυναικών. Πρώτη τερμάτισε η Νικολέτα Τζαβάρα με χρόνο 1:37’:49’’, δεύτερη ήταν η Θεοδώρα Αναστασιάδη σε 1:39’:03’’ και την τρίτη θέση στο βάθρο συμπλήρωσε η Λαμπρινή Ντούτση με χρόνο 1:42’:01’’.

Εκατοντάδες ήταν οι δρομείς που έτρεξαν και στον Νυχτερινό Αγώνα (Entry Race) των 5km. Η εκκίνηση του αγώνα δόθηκε στις 21:30. Ο αγώνας «Entry Race 5km» ήταν αφιερωμένος στο ΚΕΘΕΑ Ήπειρος.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Πέτρος Δασκαλάς ο οποίος τερμάτισε σε 0:17’:31’’. Δεύτερος τερμάτισε ο Πέτρος Μίνας σε 0:18’:24’’, ενώ τρίτος σε απόσταση αναπνοής κυριολεκτικά τερμάτισε ο Ιωάννης Χρυσικόπουλος με χρόνο 0:18’:24.850.

Στην κατηγορία των γυναικών, 1η τερμάτισε η Δήμητρα Ανδρούτσου σε 0:20’:08’’, 2η ήταν η Θεοδώρα Κοψίδα με χρόνο 0:22’:02’’ και 3η τερμάτισε η Φωτεινή Τσοχαντάρη σε 0:24’:25’’.

Διοργανωτές του 4ου Νυχτερινού Ημιμαραθωνίου ήταν ο Σύλλογος Δρομέων Ιωαννίνων, η Εταιρεία Διοργάνωσης Αθλητικών Event «My Adventure» και ο ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ηπείρου. Οι αγώνες τελέστηκαν με την υποστήριξη της Περιφέρειας Ηπείρου, του Δήμου Ιωαννιτών και της ΕΟΣΛΜΑ-Υ. Καθοριστική στην πραγματοποίηση του αγώνα ήταν η συμβολή των εθελοντών, πολιτιστικών, αθλητικών συλλόγων και πολιτών.