Την ύπαρξη πιστοποιημένου υδατοδρομίου στη λίμνη των Ιωαννίνων διεκδικεί η Ένωση Ξενοδόχων Νομού Ιωαννίνων, εκτιμώντας ότι πρόκειται για έναν ελκυστικό μέσο μετακίνησης που μπορεί να φέρει τουρίστες. Μάλιστα, εκτιμά ότι η λίμνη των Ιωαννίνων θα μπορούσε να συνδεθεί με την Κροατία, την Αλβανία και την Ιταλία.
Η παρέμβαση αυτή γίνεται με αφορμή την έλευση του πρώτου ιδιωτικού υδροπλάνου στα Γιάννενα αυτό το σαββατοκύριακο στο πάρκο του Ναυτικού Ομίλου Ιωαννίνων (ώρες κοινού 10:30-14:00 στις 24 Μαρτίου). Πρόκειται για ένα διθέσιο υδροπλάνο που ανήκει στον μη κερδοσκοπικό οργανισμό Hellenic Seaplane Association. Η Ένωση Ξενοδόχων Ιωαννίνων υπεραμύνεται δε της ασφάλειας και της ευελιξίας των υδροπλάνων.