Ο Θέμης Τζημόπουλος είναι από τους παίκτες αναφοράς στον ΠΑΣ. Έχει επίσης και τα περισσότερα «χιλιόμετρα» στο γήπεδο, με 15.000 λεπτά συμμετοχής. Ο Τζημόπουλος, στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό συμπλήρωσε τα 15.000 λεπτά από το 2011-12 που έπαιξε για πρώτη φορά με τον ΠΑΣ στη Σούπερ λίγκα. Η πιο παραγωγική του σεζόν ήταν το 2014-15, όταν σημείωσε 4 γκολ σε 28 αγώνες, όπως σημειώνει η Λίγκα. Βέβαια, η προσφορά του Τζημόπουλου είναι πολύ μεγαλύτερη από το, σε καίριες στιγμές συνήθως, σκοράρισμα, όπως φέτος με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη.