Ανοιχτή αιμοδοσία διοργανώνουν το Δίκτυο των σχολείων που μετέχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Νοιάζομαι και Δρω» και οι Paguristas σε συνεργασία με το νεοσύστατο μητρώο φορέων εθελοντισμού που συντονίζει ο Δήμος Ιωαννιτών και με τους συλλόγους εθελοντών αιμοδοτών και δωρητών οργάνων και τους φορείς εθελοντικής αιμοδοσίας Ιωαννίνων την Τετάρτη 17 Ιουνίου, από τις 09:30 έως τις 15:00, στον χώρο της πρώην Ζωσιμαίας Παιδαγωγικής Ακαδημίας.
Η αιμοληψία θα γίνει από το Τμήμα Αιμοδοσίας του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ιωαννίνων.