Η τελευταία Οικονομική Επιτροπή της Περιφέρειας Ηπειρου (συνεδρίασε στις 18 Απριλίου), μεταξύ άλλων αποφάσισε να εγκρίνει το πρώτο πρακτικό του έργου για τον αστικό φωτισμό στην Πρέβεζα, με σύμβαση παροχής υπηρεσιών με την «Ένωση Εταιρειών Intrakat».
Κάπως έτσι, η Πρέβεζα μπαίνει… πιο μπροστά από τα Ιωάννινα, όπου υπάρχει ακόμα στασιμότητα.
Υπενθυμίζεται ότι οι τρεις σε εξέλιξη διαγωνισμοί είναι της Πρέβεζας με προϋπολογισμό 8,9 εκατ. ευρώ, των Ιωαννίνων με 19,2 εκατ. ευρώ και του επαρχιακού δικτύου της Περιφέρειας Ηπείρου με 6,6 εκατ. ευρώ, συν 10 εκατ. ευρώ για τη λειτουργία.
Οι πολιτικές παλινδρομήσεις και η επιμονή (έως και εμμονή…) για να γίνουν τα έργα με ΣΔΙΤ, έχουν οδηγήσει σε διάφορες παλινδρομήσεις.
Μπορείτε να διαβάσετε εδώ όλο το ιστορικό της υπόθεσης, στην Ήπειρο