Μετάλλια για την εθνική στη Λιμνοπούλα

Εικόνα του άρθρου Μετάλλια για την εθνική στη Λιμνοπούλα
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 29/06/2019, 22:30

Στους απογευματινούς τελικούς της δεύτερης ημέρας της διοργάνωσης, το απόγευμα της Παρασκευής (28/8), οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες πήραν ένα χρυσό, δύο ασημένια και ένα χάλκινο μετάλλιο, τα δύο εκ των οποίων, μάλιστα, συνοδεύτηκαν με πανελλήνια ρεκόρ. Σήμερα Σάββατο, προστέθηκε άλλο ένα χρυσό και ένα χάλκινο.

Στο πιο ψηλό σκαλί του ευρωπαϊκού βάθρου ανέβηκε ο Κωνσταντίνος Δρυγούτης. Ο 21χρονος πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 200 μ. διπλά πέδιλα Ανδρών, με χρόνο 1.35.46, που αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ. Ο Κωνσταντίνος Λιβογιάννης τερμάτισε 5ος στον ίδιο τελικό με 1.37.74.

Η Σοφία Κτενά κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 100μ. υποβρύχιο Γυναικών, με επίδοση 37.47.

Ασημένια ήταν και η Εθνική ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ50 επιφάνεια με χρόνο 1.06.21, που είναι πανελλήνιο ρεκόρ. Την ομάδα αποτελούν οι Αναστάσιος Μυλωνάκης, Βασιλεία Τσιγκόια, Σοφία Κτενά και Λουκάς Καρετζόπουλος.

Ο Αναστάσιος Μυλωνάκης στον τελικό των 100 μ. υποβρύχιο Ανδρών τερμάτισε τρίτος και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, με χρόνο 33.29.

Η Ειρήνη Δεληγιάννη πήρε την 8η θέση στον τελικό των 200 μ. επιφάνεια Γυναικών με 1.37.05. Στα 1.500 επιφάνεια Γυναικών, μετά και τη διεξαγωγή της γρήγορης σειράς, η Αναστασία Πολίτου ήταν τελικά 8η με 14.04.31 και η Ευδοξία Θωμάκου 13η με 14.30.45. Στο ίδιο αγώνισμα των Ανδρών ο Μάριος Αρμούτης ήταν 8ος με 12.54.08.

Το Σάββατο, ο Χρήστος Μπόνιας πήρε το χρυσό στα 50 μ. και ο Αντωνιάδης το χάλκινο, στο ίδιο αγώνισμα.