Τις δικές της σουρεάλ στιγμές ζει η ΝΔ με αφορμή τα όσα γίνονται ή δεν γίνονται (ή με τα όσα νομίζει κανείς ότι γίνονται) στην Ήπειρο γύρω από συγκεκριμένα πρόσωπα. Αν και με αρκετή καθυστέρηση, η ΝΔ έρχεται να εκφράσει τη στήριξή της στον περιφερειάρχη Ηπείρου Αλέκο Καχριμάνη τη θέση του οποίου τους τελευταίους μήνες δηλώνει ότι θα ήθελε ένας επικοινωνιολόγος εν ονόματι Σπύρος Ριζόπουλος. Ο επικοινωνιολόγος, που ακολουθεί τη δική του τακτική πολιτικού μάρκετινγκ, έχει τις ρίζες του στη ΝΔ.
«Η ΝΔ δεν έχει καμία σχέση με την εκδήλωση που διοργανώνεται τη Δευτέρα. Η Ήπειρος έχει περιφερειάρχη τον κ. Αλέξανδρο Καχριμάνη ο οποίος απολαμβάνει την αμέριστη εμπιστοσύνη της ΝΔ» αναφέρει σε δήλωσή της η Μαρία Σπυράκη, ευρωβουλευτής και εκπρόσωπος Τύπου του κόμματος, στην οποία αποφεύγει να αναφέρει το όνομα του ομιλητή της πολιτικής αυτής εκδήλωσης, η οποία θα γίνει τη Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου σε κεντρικό ξενοδοχείο της πόλης. Παράλληλα, η ΝΔ, με τη δήλωση αυτή, στέλνει τα κατάλληλα μηνύματα στο εσωτερικό της και υπενθυμίζει βέβαια και την κομματική ταυτότητα του κ. Καχριμάνη.