Στην πόλη η κατάσταση είναι ομαλοποιημένη ενώ συνεχίζεται ο αποχιονισμός στο οδικό δίκτυο των ορεινών κοινοτήτων, όπως σημειώνει σε ανακοίνωσή του ο Δήμος Ιωαννιτών.
Ωστόσο, ο Δήμος, επικαλούμενος και το έκτακτο δελτίο της ΕΜΥ, επισημαίνει ότι η κακοκαιρία ενδέχεται να συνεχιστεί. Γι αυτό και συνιστά ιδιαίτερη προσοχή στις μετακινήσεις, ειδικά τις βραδινές ώρες, οπότε και είναι πολύ πιθανό να επικρατεί παγετός.
Για την αντιμετώπιση της χιονόπτωσης, ο Δήμος διέθεσε μηχανολογικό εξοπλισμό του αλλά και ιδιωτικά μηχανήματα που μισθώθηκαν. Τα προβλήματα αντιμετωπίστηκαν με τη συνεργασία της Πολιτικής Προστασίας της Περιφέρειας Ηπείρου.