Όλοι είχαν «την ευκαιρία τους» στη σύσκεψη που έγινε στη Βουλή για τους οδικούς άξονες. Ανάμεσά τους και ο δήμαρχος Ζαγορίου Γιώργος Σουκουβέλος, ο οποίος ζήτησε ελεύθερη διέλευση των μόνιμων κατοίκων του Ανατολικού Ζαγορίου, από τα διόδια Δροσοχωρίου.
Σύμφωνα με την ανακοίνωση του Δήμου Ζαγορίου, ο υπουργός Υποδομών Κώστας Αχ. Καραμανλής «χαρακτήρισε δίκαιο το αίτημα και δεσμεύτηκε για την επίλυση του θέματος».
Επίσης, ο κ. Σουκουβέλος έθεσε το θέμα της σύνδεσης της Εγνατίας με Μηλιωτάδες-Κήπους Ζαγορίου και σύμφωνα πάντα με την ανακοίνωση του Δήμου Ζαγορίου, «ο περιφερειάρχης Ηπείρου ανέλαβε την δέσμευση για την εκπόνηση της μελέτης από την Περιφέρεια Ηπείρου».