Η Ανθή Λιάγκου του Πύρρου Ιωαννίνων πέταξε το δίσκο της στην κατηγορία 33, σε απόσταση 12μ.30 εκ., επίδοση που αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ. Για να ισχύσει ως τέτοιο, το ρεκόρ πρέπει να επικυρωθεί-αναγνωριστεί από τη Διεθνή Παραολυμπιακή Επιτροπή. Το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ ήταν 11.67μ. και ανήκε στην ίδια από το περσινό πανελλήνιο πρωτάθλημα.
Η επίδοση καταγράφηκε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου που έγινε στο ΟΑΚΑ.