Σε χιονισμένο τοπίο και με παγωνιά (πέντε βαθμούς υπό το μηδέν) έγινε ο αγιασμός των υδάτων στον Δήμο Ζαγορίου. Όπως κάθε χρόνο, η κατάδυση του σταυρού έγινε στα νερά του Ζαγορίτικου ποταμού, από το γεφύρι Καμπέρ Αγά κοντά στους Μηλιωτάδες.
Στα παγωμένα νερά του ποταμού μπήκε ένας και μοναδικός τολμηρός: ο Χρήστος Σιαραμπής (όπως και τα προηγούμενα χρόνια). Στην τελετή παραβρέθηκαν ο δήμαρχος Ζαγορίου Βασίλης Σπύρου, οι αντιδήμαρχοι Άγγελος Αρμένης και Κώστας Παπακώστας, οι πρόεδροι των τοπικών κοινοτήτων Δεματίου Χρήστος Ζιάβρας και Ποταμιάς Αναστάσιος Περιστέρης και κάτοικοι της περιοχής.