Οι «Κυριακές στο πανί» επιστρέφουν με ένα αφιέρωμα στον σπουδαίο ιταλό σκηνοθέτη Φράνκο Τζεφιρέλι (1923-2019). Την Κυριακή 6 Οκτωβρίου, στις 20:30, στον πολιτιστικό πολυχώρο «Δημήτρης Χατζής», στα παλιά σφαγεία, θα προβληθεί η πρώτη ταινία του αφιερώματος.
Πρόκειται για την ταινία «Η στρίγγλα που έγινε αρνάκι» (1967) με την Ελίζαμπεθ Τέιλορ και τον Ρίτσαρντ Μπάρτον. Η δουλειά αυτή του Τζεφιρέλι θεωρείται ως η καλύτερη κινηματογραφική διασκευή του ομώνυμου θεατρικού έργου του Σαίξπηρ.
Θα ακολουθήσουν οι ταινίες «Ρωμαίος και Ιουλιέτα» στις 13 Οκτωβρίου, «Αδελφός Ήλιος, Αδελφή Σελήνη» στις 20 Οκτωβρίου, «Τσάι με τον Μουσολίνι» στις 27 Οκτωβρίου.
Η είσοδος στις «Κυριακές στο πανί» είναι ελεύθερη.