Oikonomou pisoi

Έξι γκολ σε ένα ημίχρονο

Εικόνα του άρθρου Έξι γκολ σε ένα ημίχρονο
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 09/02/2020, 19:02

Ο ΠΑΣ βρέθηκε πίσω στο σκορ στην Τριγλία, από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, νυν Πόντου, στο 27ο λεπτό, όταν ο Τσιάτας «κρέμασε» τον Χουτεσιώτη.

Αυτό το σκορ όμως, που άντεξε ένα ημίχρονο, ήταν μαγική εικόνα που αντικατοπτρίζει τις χαώδεις διαφορές, αγωνιστικές, οργανωτικές και οικονομικές, της super league 2 που μόνο super δεν είναι.

Ο κακός ΠΑΣ του πρώτου ημιχρόνου που έμοιασε να συνεχίζει από το 75ο λεπτό του προηγούμενου ματς, ανασυγκροτήθηκε στο β΄ μέρος και ο Ζαν Μπατίστ Λεό, ο πιο ποιοτικός του παίκτης μαζί με Νάουμετς και Νικολιά, τον έβαλε μπροστά στο σκορ με δύο γκολ στο 53’ και 54’. Στο 59’ πήρε σειρά ο Σάντι Κρίζμαν και ο Χρήστος Ελευθεριάδης στο 65’ έκαναν το 1-4. Ο Κρίζμαν πάλι στο 79’, έκανε το 1-5 και στο 89’ έκανε «καθαρό» χατ τρικ, κλέβοντας τη μπάλα από τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Το σκορ είναι απόλυτα φυσιολογικό, καθώς οι δύο ομάδες έχουν αβυσσαλέα διαφορά. Αυτή τη διαφορά που η super league διεύρυνε, παρά μίκρυνε, για πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα.