Μια σειρά έργων έγκρινε η Επιτροπή Περιβάλλοντος της Περιφέρειας Ηπείρου, για το νομό Πρέβεζας:
- Με το ποσό των 218.000 ευρώ χρηματοδοτεί το έργο «Τεχνολογική – υδρογεωλογική έρευνα Κρυοπηγής Πρέβεζας». Την έρευνα θα πραγματοποιήσει το ΙΓΜΕ με το οποίο θα συνάψει προγραμματική σύμβαση η Περιφέρεια, η οποία εγκρίθηκε στη σημερινή συνεδρίαση της Επ. Περιβάλλοντος.
- Αποκατάσταση και άρση επικινδυνότητας Δημοτικού Σχολείου Καρβουναρίου», προϋπολογισμού 200.000 ευρώ (Η σύμβαση υπογράφεται μεταξύ Περιφέρειας και Δήμου Σουλίου).
- Η Επιτροπή ενέκρινε επίσης τη σύναψη προγραμματικών συμβάσεων για την υλοποίηση έργων ασφαλτόστρωσης και βελτίωσης τμημάτων του οδικού δικτύου δήμων της Π.Ε. Πρέβεζας συνολικού προϋπολογισμού 196.00 ευρώ. Πρόκειται για τα εξής:
Ασφαλτοστρώσεις οδικών τμημάτων σε περιοχές του Δήμου Πρέβεζας, προϋπολογισμού 70.000 ευρώ (μεταξύ της Περιφέρειας Ηπείρου/Π.Ε. Πρέβεζας και Δήμου Πρέβεζας)
- Συντηρήσεις-βελτιώσεις οδικών τμημάτων - κατασκευή τεχνικών στην Π.Ε Πρέβεζας σε περιοχές του Δήμου Πάργας, προϋπολογισμού 74.000 ευρώ (μεταξύ της Περιφέρειας Ηπείρου/Π.Ε. Πρέβεζας και Δήμου Πάργας)
- Ασφαλτόστρωση οδού από θέση Παλαιομηχανή έως θέση Γιώργα στο Δ.Δ. Χειμαδιού, προϋπολογισμού 40.000 ευρώ (μεταξύ της Περιφέρειας Ηπείρου/Π.Ε. Πρέβεζας και Δήμου Πρέβεζας)
- Ασφαλτόστρωση αύλειου χώρου Δημοτικού Σχολείου Λούρου, προϋπολογισμού 12.000 ευρώ (μεταξύ της Περιφέρειας Ηπείρου/Π.Ε. Πρέβεζας και Δήμου Πρέβεζας)