Ένας από τους πρωτοπόρους του ΔΗΠΕΘΕ Ιωαννίνων, ο Γιάννης Τάτσης (δεξιά στη φωτό, από παράσταση του ΔΗΠΕΘΙ), κηδεύεται αύριο Παρασκευή 3/2 στο Α’ νεκροταφείο, στην Αθήνα. Το ΔΗΠΕΘΕ Ιωαννίνων τον αποχαιρετά ως εξής: «Ένας σεμνός και αθόρυβος καλλιτέχνης ,που υπηρέτησε τον θεσμό των ΔΗΠΕΘΕ επί σειρά ετών, με αγάπη και αυταπάρνηση».
Στο ΔΗΠΕΘΕ Ιωαννίνων έπαιξε σε 20 παραγωγές στην Κεντρική και Παιδική- Εφηβική σκηνή, μεταξύ των οποίων Το διπλανό κρεβάτι Μ.Κορρέ 1983-84 , Η αυλή των θαυμάτων Ι. Καμπανέλλη 1983-84, Ο χαρτοπαίχτης Μ. Χουρμούζη 1886-87, ο Μάγος του Οζ Φ. Μπάομι 1989-90, καθώς επίσης και «Το κουκλόσπιτο» του Ίψεν, 1988-89 στον ρόλο του Κρόγκσταν.
«Εκτιμώντας και μνημονεύοντας την ουσιαστική προσφορά του στο θέατρο της πόλης μας, εκφράζουμε τα θερμά μας συλλυπητήρια στην οικογένειά του» τονίζει το ΔΗΠΕΘΙ.