Oikonomou pisoi

Ασθμαίνων σε ανηφόρα ο ΠΑΣ…

Εικόνα του άρθρου Ασθμαίνων σε ανηφόρα ο ΠΑΣ…
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 07/01/2018, 21:13

Ούτε στην αρχή του 2018 ο ΠΑΣ βρήκε τη νίκη, μένοντας για άλλη μια φορά ισόπαλος. Αυτή τη φορά με τον Αστέρα Τρίπολης, με 0-0 στους «Ζωσιμάδες», σε ένα παιχνίδι που δεν ήταν καλό. Επιπλέον όμως φάνηκε ότι ο ΠΑΣ έχει σημαντικό πρόβλημα, όχι μόνο στο σκοράρισμα, αλλά και στη δημιουργία και ότι χρειάζεται επειγόντως ενίσχυση. Η απουσία το Φόνσι που μόνο ειρηνικά δεν έφυγε φάνηκε από το πρώτο ματς, στο οποίο έλειψαν οι ασίστ του. Ο Κόντε προσπάθησε αλλά ήταν απελπιστικά μόνος, καθώς ούτε ο Γιάκος ήταν σήμερα ο παίκτης που θα έκανε τη διαφορά, ούτε οι Μανθάτης-Χαλκιαδάκης βρέθηκαν σε καλή μέρα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τον ΠΑΣ να κάνει την πρώτη ευκαιρία του αγώνα όταν ο Αθανασιάδης εξουδετέρωσε θεαματικά την κεφαλιά του Κόντε. Ο Αστέρας ισορρόπησε το παιχνίδι και βρέθηκε αρκετές φορές στην περιοχή του Γιαννίκογλου με τον Μανιά κυρίως. Οι φάσεις πάντως δεν περίσσεψαν για καμία από τις δύο ομάδες. Ο Μπέριος που αντικατέστησε τον Μαυροπάνο ήταν πολύ θετικός στις επεμβάσεις του, σε όλο το παιχνίδι. Από την άλλη, ο Αθανασιάδης όποτε κλήθηκε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του, το έκανε με εμφατικό τρόπο, ιδιαίτερα μετά το 70’ που ο ΠΑΣ πίεσε περισσότερο. Ο Πετράκης έριξε και τον Σολτάνι στο ματς, ο οποίος είχε ευκαιρία στο 87’, αλλά το σουτ του απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Αστέρα. Στο 89’ ο Κόντε δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά με κεφαλιά και δύο λεπτά αργότερα, ο Σελίν έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του ΠΑΣ.